Talán már említettem, hogy időszámításunk kezdetén mennyire nem volt egymással kompatibilis Mó és a magyar konyha. A nagy áttörést anyukám csele, a nokedli jelentette, közel egy év után. Először nokedli vajjal, majd nokedli vajjal és pörköltszafttal, majd nokedli és pörkölt. Ma már gyakorlatilag mindent megeszik és majdnem mindent szeret. Azért az első alkalom, amikor teljesen önszántából kérte, hogy készítsünk egy vasárnapi ebédre csirkepaprikást, meglehetősen groteszk volt, annyira valószerűtlen, hogy önmagam csipkedésén túl hosszú percekbe telt, mire csillapodott a sokkhatás és tisztáztuk, hogy nem tréfál. Ráadásul a tejfölös verziót kívánta, ami minden korábbi várakozásomat felülmúlta. /A tejföl az olaszoknál nagy mumus. Olaszul 'panna acida', ami nyersfordításban 'savanyú tejszínt' jelent. Angolul szintúgy. Belátom, hogy belőlem sem törne elő a nagy gourmand, ha azzal fenyegetnének, hogy az ételemet jól nyakon öntik savanyú tejszínnel./
Na, de miután átugrottuk a szakadékot, ami az olasz ízlés és a magyar ízvilág között tátongott, már meg sem lepődtem a spontán gombapaprikás-kívánságon. És hogy lássátok, hogy nem akármekkorát fejlődött az ínyencsége, a nokedlit maga mögött hagyva, kuszkusszal álmodta meg a történetet.
Nem vagyunk nagy raktározók, általában mindent az utolsó előtti pillanatban, frissen szerzünk be. /A friss jól hangzott, de halkan bevallom, hogy nem ez a fő motiváció az eltolt-megcsúszott nagybevásárlásoknál./ Ilyenkor aztán persze megesik, hogy a boltok kínálata nem ájul el attól, hogy mi történelmi pillanatokat élnénk át az első gulyással, az első gombapaprikással, az első lecsóval, és nem feltétlenül találkozik a kereslet és a kínálat. Akkor épp nem kaptunk olyan gombát, ami potenciális pörköltalapanyag lehetett volna. Maradt a kuszkusz, néhány utolsókat rúgó zöldség a hűtőben, virsli, olíva, mozzarella, koktélparadicsom. Gyorsan megállapodtunk egy hideg salátavacsorában /ami Mó szerint annál jobb, minél kevesebb salátalevelet tartalmaz/.
Bár én rajongok a ropogós levelekért, a mi kuszkusz salátánk a fentiek okán, -a friss zöldeket teljesen mellőzve- általában az alábbi összetevőket tartalmazza:
- hagyma (lehet vörös, új, póré, mogyoró, stb.)
- mozzarella (vagy / és egyéb sajtok)
- gomba
- cukorborsó
- paprika
- bacon
- virsli
- kuszkusz
- forró víz
- olívaolaj
- balzsamecet
- mustár
- só, bors
- parmezán
A kuszkusz nem sok törődést igényel. Egészen egyszerűen leöntjük azonos mennyiségű, forrásban lévő vízzel, és néhány percig, lefedve állni hagyjuk. Mi sóval, borssal, csilivel és egy kis olívaolajjal ízesítjük a forró vízfürdő előtt.
A zöldségeket és a pirítást jól viselő hozzávalókat összepirítjuk, az olajból -ami lehet olíva, tökmag, vagy más, salátaöntetben jól működő társuk-, balzsamecetből és mustárból pedig készítünk hozzá egy jó kis vinegrettet. Én úgy szeretem, ha az a savanyú összetevők 1/3-ad arányban képviseltetik magukat.
A jelszó itt is az ízlés szerint. /Mindenből, bármennyit./ Ha van, mehet bele olíva, kapribogyó, különböző sajtok, hús, zöldségek, friss fűszerek. A kombinációk száma végtelen, bár biztosan léteznek szofisztikáltabb változatok. Például finom lehet roston sült hal mellé köretként egy cukkinis-mentás-citromos kuszkusz.
/Belátom, hogy a virsli nem valami autentikus, se nem túl egészséges hozzávaló, de olyan jó ráharapni a virslikarikákra. Gyanítom, hogy a frankfurti leves is emiatt a szívem csücske./
A végén szórtunk bele némi friss újhagymakarikát, a tetjére parmezánt.
A gombapaprikást nem sirattuk, a nokedliszagattót szabadságra küldtük.
/A képekért elnézést. Tudom, hogy nem valami nagy húzás egy kedves kis makrót lőni a kuszkuszról, na de az utóbbi időben annyira elszoktam a főzés és étkezés alatti fotózástól, hogy erről is majdnem lemaradtam./